Kaymakamımız Sayın Şükrü Alperen GÖKTAŞ’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

19 Mayıs 1919’da başlayan şerefli mücadelenin taçlandığı günün, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıl dönümünü idrak etmenin kıvanç ve gururunu yaşıyoruz.

Müthiş bir inanmışlık ve azimle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tek yürek olan Türk Milleti, tarihindeki her safhada olduğu gibi hür yaşama idealinden bir an olsun vazgeçmemiş;
eşi görülmemiş bir mücadelenin sonunda istiklali ve istikbali hakkında tek söz ve yetkinin yine kendisinde olacağına dair kararlılığını 95 yıl önce tüm dünyaya göstermiştir.

Cumhuriyet, sadece bir yönetim biçiminin, bir idari sistemin adı değil, Türk Milleti’nin bu topraklarda yaşama, varolma ve varlığını devam ettirme iradesinin adıdır. Bu millet; bu iradesini Malazgirt’te, Kosova’da, Niğbolu’da, İstanbul’un Fethinde, Kut’ül Amere’de, Çanakkale’de, Sakarya’da, Büyük Taaruz’da ve en son 15 Temmuz’da açık bir şekilde ortaya koymuştur.

İşte, 29 Ekim 1923 tarihinde milletimiz, her ne pahasına olursa olsun bağımsızlığından asla ödün vermeyeceğini bir kez daha tüm cihana haykırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti; kahraman şehitlerimizin kanıyla, savaş meydanlarındaki nice yiğitliklerle ve fedakârlıklarla vücut bulmuş nadide bir emanettir ve bu emaneti koruma ve yüceltme görevi Türk Gençliği’ne verilmiştir.

Cumhuriyet Bayramı;

Kundaktaki bebeğini evde bırakıp “Bebem anasız büyür de vatansız büyümez” diyerek eşinden kalan silahla arkasına bile bakmadan cepheye koşan Nene Hatun’ların,

Kurtuluş savaşında kağnı ile mermi taşırken donarak şehit olan Şerife Bacı’ların,

300 kişiyi aşkın birliği ile düşmana karşı birçok cephede çarpışan Kara Fatma’ların,

215 kiloluk top mermilerini taşıyarak Çanakkale Savaşı'nın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı’ların,

''Benim üşümem hiç önemi değil. Bu cephane yüzlerce belki de binlerce askerimizi koruyacak'' diyen Halime Çavuşların,

Ölüme meydan okuyan Alp’lerin, Mustafa Kemal’lerin, Hasan Tahsin’lerin, Erenlerin, Şehitlerin ve Ömer Halisdemir’lerin bayramıdır.

Bu cumhuriyet; Kimsesizlerin kimsesi olsun diye kurulmuştur.

Bu cumhuriyet; Alın teri döken işçimizin ve toprağa emeğini katan köylümüzün, yetimlerin, öksüzlerin ve Şehit Polislerimizindir.

Bu cumhuriyet; öğrencilerine bir harf öğretmek uğruna canlarını feda etmiş olan Aybüke ve Necmettin Öğretmenin, başımız sağ olsun dediğimizde vatan sağ olsun diyen şehit ailelerinin; kolunu, bacağını, gözünü, kulağını bu vatan için feda etmiş olan kahraman gazilerimizindir.

Bu cumhuriyet; en zorlu koşullarda görev yapmaya çalışan ve vatan için canını siper eden Mehmetçiğimizin, eşini ve 11 aylık bebeğini bombalı saldırıda kaybeden Astsubay Serkan KARAKAYA’nın, Şehit Polis Fethi SEKİN’in, Şehit Kaymakam Muhammed Fatih SAFİTÜRK’ün, Şehit Savcı Mehmet Selim KİRAZ’ın, Fetöcü hainler tarafından şehit edilen Ömer Halis DEMİR’indir.

Bu cumhuriyet; Suriye’de, Irak’da, El-Bab’ta, Cerablus’ta, Yemen’de, Afganistan’da, Kore’de, Kıbrıs’ta, Çanakkale’de, Güneydoğu’da velhasıl dünyanın dört bir köşesinde bu cennet vatan için şehadet şerbetini içmiş olan bütün şehitlerimizindir.

Ecdadın yürüdüğü ve yürümemizi istediği yol işte budur. Bu yolu yürüyenlere selam olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.

Cumhuriyet Bayramı’mız Kutlu Olsun.

 

 
 
                                                                                                                                                                                        Şükrü Alperen GÖKTAŞ
                                                                                                                                                                                            KAYMAKAM