Peygamber Efendimizin (sav), “Cennet, anaların ayakları altındadır” hadisi şerifini kendisine şiar edinmiş necip milletimizin kadına bakışı her zaman diğer milletlere de örnek olmuştur. 
Yine Peygamber Efendimiz (sav), Veda Hutbesinde bu hususun önemini şu sözlerle ifade etmiştir: “Kadınlar size Allah’ın (cc) emanetidir.”

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün: “Şuna inanmak lazım ki dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir” ifadesi, kadına ne kadar değer verildiğinin sadece diğer bir örneğidir. Bu örneğin belki de en somutlaşmış şekilde tezahürü ise 5 Aralık 1934 yılında tecrübe edilmiştir. 84 yıl önce bugün, dünyanın neredeyse hiçbir ülkesinde böyle bir husus mevzu bahis dahi değilken Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verilerek tüm dünyaya bir kez daha örnek olunmuştur.

Aradan geçen 84 yılda, Sayın Cumhurbaşkanımızın “Kadın yoksa toplumun yarısı da yok” sözü, devlet nezdinde kadına bakış açısında herhangi bir değişme olmadığının hatta toplumun en temel yapı taşı olarak görüldüğünün en açık tezahürü olmuştur.

Rahmetli Neşet ERTAŞ’ın güzel sözü ile ifade etmek gerekir ise “Kadınlar İnsandır, Biz İnsanoğlu.”

Bu duygu ve düşüncelerle Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yıldönümünde, tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü en samimi duygularımla, şükran ve minnetle kutluyorum.